تولید پوست مصنوعی با هیدروژل: تکنولوژی نوین

تولید پوست مصنوعی با هیدروژل: تکنولوژی نوین

پوست های مصنوعی و گوشت های مصنوعی در حال واقعی شدن هستند و از این به بعد شاهد رشد و پیشرفت علم پزشکی در بخش پوست خواهیم بود، دانشمندان در استرالیا توانسته اند با ساخت ماده ای ژله ای شکل مقاوم و استحکام آنرا مانند پوست بسازند.

لوک کانل شیمیدان دانشگاه ملی استرالیا در این رابطه و درمورد این اختراع اینگونه می گوید: ما با علم شیمی توانسته ایم در مهندسی هیدروژل با تغییرات بخش هایی به نتیجه ای رسیده ایم که باعث می شود تا این اختراع شبیه به پوست انسان عمل کند.

هیدروژل ها معمولا در برابر مقاومت ضعیف می باشند اما مواد تولید شده در آزمایشگاه دانشگاه ملی استرالیا بسیار مقاوم می باشد و قابلیت این را دارد که مانند ماهیچه عمل کند و مانند اندام های انسان در حال تغییر کردن باشد و به شکل های مختلف دربیاید.

وجود همچین ماده ای می تواند برای نسل بعدی ربات بسیار کارآمد تر باشد، این پوست می تواند برای دستگاه های زیست پزشکی و بیشتر افرادی که دچار آسیب شدید از ناحیه پوست شده اند بسیار مناسب و کارآمد باشد، تولید پوست مصنوعی قدرتمند و شبیه به پوست انسان یک رویای بشر بوده است.

تا به حال در هیچ آزمایشگاه و یا دانشگاهی محققان نتوانسته اند ماده ای تولید کنند که مانند پوست انسان عمل کند و بعد از بین رفتن شروع به ترمیم خود کند و دوباره به شکل اولیه خود بازگردد، برخی از هیدروژل ها قابلیت این را دارند که با مواد و قطعات مکانیکی ترکیب شوند.

ترکیب قطعات فیزیکی با این مواد و هیدروژل ها دنیای جدیدی در صنعت روباتیک به وجود خواهد آورد و شاهد پیشرفت چشمگیر علم هوش مصنوعی و شکل های گوناگون روبات و روباتیک خواهیم بود که با طراحی مختلف دیده خواهند شد.

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید

تولید پوست مصنوعی با هیدروژل: تکنولوژی نوین

تولید پوست مصنوعی کمی تا واقعیت

تیم محقق در دانشگاه ملی استرالیا درمورد این پوست توضیحات جالبی داده است: این هیدروژل قابلیت این را دارد که در بلند کردن اجسام مانند پوست انسان عمل کند و در تمامی نقاط آن حس وجود دارد و مانند پوست انسان بعد از فشار جمع و به حالت قبلی خود باز می گردد.

این هیدروژل ساخته شده برعکس دیگر هیدروژل ها عمل می کند، اکثر این ماده ها وقتی در معرض حرارت یا خمیدگی قرار میگیرند حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد تا مانند حال قبلی خود باشند اما در این هیدروژل ساخته شده در عرض ۱۰ ثانیه این عمل به وقوع می پیوندد.

این هیدروژل ها از ترکیبات آلی شیمیایی مختلف ساخته شده اند که باعث می شود تا این پوست مصنوعی بر روی برخی از قطعات مکانیکی مانند فلز و آهن مانند پوست طبیعی انسان عمل کند که قطعا اتفاق جالب و قابل توجه خواهد بود.

دانشمندان بر این باوراند که این محصول با شیمی ساده به راحتی قابل تهیه و تولید می باشد و اگر با دیگر ترکیبات مولکولی و پلیمر های گوناگونی ترکیب شوند شاید عملکرد ها و قابلیت های مختلف و جالبی را از خود نشان دهند.

تولید پوست مصنوعی از اول برای بیشتر افراد یک آرزو بوده و تا حد زیادی این امکان در حال محقق شدن می باشد، دانشمندان بر این باورند که این هیدروژل ساخته شده با ماهیچه و اندام مختلف انسان سازگاری دارد و این قابلیت را به ماهیچه می دهد که به عنوان پوست واقعی از آن استفاده شود. همچنین این پروژه در ماه های آینده تبدیل به یکی از بزرگترین پروژه های پزشکی در آسیا و اقیانوسیه خواهد بود و شاید تیم محقق دیگری هم به این اضافه شوند.

___ با سیم پو باش تا از دنیا دور نمونی ___

منبع sciencealert

نظر شما در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی در نظرات منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات نامرتبط با این مطلب خودداری نمایید.

سیم پو از کوکی ها صرفا جهت بهبود بخشیدن تجربه کاربری شما در این وبسایت استفاده خواهد کرد.

باشه ممنون
اطلاعات بیشتر