فرایند تولید پردازنده ۳NM + TSMC در سال ۲۰۲۳ رونمایی خواهد شد

بدون شک TSMC پیشرفته ترین سازنده تراشه در جهان است. با این حال، سامسونگ با رقابت شدیدی که ایجاد شده است تقریبا هم تراشه با این شرکت تایوانی است. TSMC در سه ماهه نخست امسال فرایند ۵ نانومتری را با موفقیت تولید کرده است. تمرکز بعدی آن روی فرایند پیشرفته تر ۳ نانومتری خو اهد بود.

تحقیق و توسعه شرکت طبق برنامه پیش می رود. طبق گزارشات، دقیقا مثل فرایند ۷ نانومتری، فرایند ۳ نانومتری هم نسل دوم خواهد داشت. این شرکت نسل دوم فرایند ۳ نانومتری به بالا را فراخوانی خواهد کرد.

تولید تراشه 3 نانومتری توسط TSMC تا سال 2022

گزارش های اخیر حال نشان می دهد که فرایند ۳ نانومتری پلاس TSMC در سال ۲۰۲۳ رسمی رونمایی خواهد شد. با این حال، اطلاعاتی در مورد اینکه آیا در نیمه اول خواهد بود یا در نیمه دوم سال وجود ندارد. از نظر مشتری، اپل اولین مشتری خواهد بود که از فرایند ۳ نانومتری پلاس استفاده می کند.

حدس و گمان هایی وجود دارد که آیفون های ۲۰۲۳ اپل از پردازنده A17 بیونیک استفاده خواهد کرد. این پردازنده از فرایند تولید ۳ نانومتری نسل دوم TSMC استفاده خواهد کرد. البته اینها فقط پیش بینی بیش نیستند.

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید

در سه ماهه چهارم سال گذشته TSMC عملکرد خوبی داشته است. مدیر عامل TSMC، وی ژجینا به طور مرتب در مورد فرایند ۳ نانومتری صحبت می کند. به گفته وی، همه چیز روان پیش می رود. وی قصد دارد در سال ۲۰۲۱ و در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ به تولید انبوع بپردازد.

از نظر بازه زمانی برای تولید انبوه، فرایند ۳ نانومتری پلاس به سال ۲۰۲۳ می رسد. این از نظر بازه زماین با دو نسل گذشته سازگار است. فرایند ۷ نانومتری TSMC در آوریل ۲۰۱۸ به تولید انبوه رسید و سال بعد نسل دوم راهی بازار شد. فرایند ۵ نانومتری در سه ماهه نخست سال جاری به تولید انبوه رسیده است.

طبق برنامه TSMC، نسل دوم فرایند ۵ نانومتری پلاس تولید انبوه را سال آینده شروع می کند. عرضه رسمی آن هم یک سال پیش از اولین تولید انبوه آن خواهد بود.

جزویات روند ۳ نانومتری نسل دوم TSMC هنوز مشخص نیست. با این حال، از روی افزایش چگالی انتظاراتی از مصرف انرژی و عملکرد این پردازنده داریم. تعداد ترانزیستور ها هم باید نسبت به نسل اول افزایش یابد.

___ با سیم پو باش تا از دنیا دور نمونی ___

نظر شما در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی در نظرات منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات نامرتبط با این مطلب خودداری نمایید.

سیم پو از کوکی ها صرفا جهت بهبود بخشیدن تجربه کاربری شما در این وبسایت استفاده خواهد کرد.

باشه ممنون
اطلاعات بیشتر