مقایسه تراشه اسنپدراگون ۸۷۵ با کایرین ۹۰۰۰

از زمان انتشار رسمی تراشه ۵ نانومتری کایرین ۹۰۰۰، اطلاعات بیشتر در مورد تراشه اسنپدراگون ۸۷۵ فاش شده است. اخیرا هم امتیاز مهندسی اسنپدراگون ۸۷۵ ارائه شده است. مقایسه این امتیازات با امتیازات کسب شده توسط کایرین ۹۰۰۰ و اسنپدراگون ۸۶۵، نتایج جالبی داشت.

همانطور که نمودار هم گویا است، از نظر عملکرد پردازنده، اسنپدراگون ۸۷۵ با توجه به معماری برتر، دارای مزایای آشکاری نسبت به کایرین ۹۰۰۰ و اسنپدراگون ۸۶۵ است که به ترتیب ۲۰ درصد و ۱۵ درصد بهتر از آن ها است.

مقایسه تراشه اسنپدراگون 875 با کایرین 9000

اما ار نظر پردازنده گرافیکی، کایرین ۹۰۰۰ با پردازنده گرافیکی ۲۴ هسته ای Mali-G78 دارای عملکرد گرافیکی کامل است، در واقع اسنپدراگون ۸۷۵ را پشت سر می گذارد و پتانسیل چرخش دارد.

بیونیک اپل، کایرین هواوی و اسنپدراگون کوالکام همگی از فرایند ۵ نانومتری TSMC برای تولید تراشه نسل جدید خود استفاده کرده اند. کایرین ۹۰۰۰ به یک جهش بزرگ در پردازنده گرافیکی دست یافته است. بنابراین کایرین ۹۰۰۰ در مقایسه با اسنپدراگون ۸۷۵ شانس پیروزی دارد ؟

مقایسه تراشه اسنپدراگون 875 با کایرین 9000

فاصله بین اسنپدراگون ۸۷۵ و کایرین ۹۰۰۰ چقدر است ؟

نمودار بالایی نشان می دهد که عملکرد اسنپدراگون ۸۷۵ در حدود ۲۰ درصد بهتر از کایرین ۹۰۰۰ است.

ابتدا اسنپدراگون ۸۷۵ از یک مدل مهندسی استفاده می کند. این بدان معنی است که نسخه نهایی می تواند با مدل مهندسی که ما نتایج آن را مشاهده می کنیم تغییر داشته باشد. این یعنی می تواند بهتر یا بدتر باشد.

توجه به این نکته مهم است که پردازنده مورد استففاده در آزمون نمره جامعی دریافت کرده اس. بررسی نمره کلی خیلی هم دقیق نیست. برای بررسی دقیقه باید جزئیات این تراشه های بررسی کرد.

حسن تک هسته اسنپدراگون ۸۷۵ در چیست ؟

مقایسه تراشه اسنپدراگون 875 با کایرین 9000

از اطلاعات منتشر شده توسط نرم افزار تست، هسته بزرگ استفاده شده توسط اسنپدراگون ۸۷۵ دارای فرکانس ۲.۸۴ گیگاهرتزی است. این فرکانس بسیار کمتر از فرکانس ۳.۱۳ گیگاهرتزی کایرین ۹۰۰۰ است.

با این حال، هسته بزرگ اسنپدراگون ۸۷۵ باید ایکس ۱ که با فناوری A78 تقویت شده باشد و مشخصات آن بسیاری بالاتر از A77 است. بنابراین، اگر چه فرکانس آن کمتر است ولی عملکرد واقعی هنوز هم بسیار قدرتمند است.

در حالت اجرا بازی عملکرد تک هسته اسنپدراگون ۸۷۵ حدود ۱۲۰،۰۰۰ امتیاز در حالی که کایرین ۹۰۰۰ حدود ۱۰۰،۰۰۰ امتیاز کسب کرده است. به عبارت دیگری، زمانی که فرکانس اصلی اسنپدراگون ۸۷۵ ۱۰ درصد کمتر است، عملکرد تک هسته اسنپدراگون ۸۷۵ هنوز ۲۰ درصد بهتر از کایرین ۹۰۰۰ است. این هنوز مزیت نسبتا زیادی است. از نظر عملکرد چند هسته ای هم این برتری به ۲۷ درصد می رسد.

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید

مصرف برق پردازنده گرافیکی

از نظر پردازنده گرافیکی، کایرین ۹۰۰۰ همانطور که در بالا هم اشاره شد یک جهش بزرگ داشته است. با پردازنده گرافیکی Mali-G78 از ۲۴ واحد استفاده می کند، و همچنین فرکانس بالای ۷۵۰ میلی آمپر را هم جذب کرده است.در مقایسه با نسل قبلی یعنی کایرین ۹۹۰، عملکرد بسیاری بهتری دارد. لازم به ذکر است که اگرچه فرایند ۵ نانومتری TSMC نسبت به فرایند ۷ نانومتری بهبود یافته است، اما عملکرد قدرتمند پردازنده گرافیکی ۲۴ هسته ای G78 با فرکانس بالا هنوز هم حس می شود.

بنابراین کایرین ۹۰۰۰ با فرکانس کاهش یافته در یک محیط قابل حمل واقعی کار خواهد کرد. عملکرد آن هم تنها کمی بهتر از اسنپدراگون ۸۶۵ذ است و مصرف برق هم به خوبی کنترل می شود.

پردازنده گرافیکی اسنپدراگون ۸۷۵ در مقایسه با اسنپدراگون ۸۶۵ یک افزایش طبیعی دارا است، اما میزان مصرف برق هنوز مشخص نیست. پردازنده گرافیکی از لحاظ نظری مثل A14 است اما استفاده واقعی از آن برای بازی های طولانی مدت به خود گوشی بستگی دارد.

آیا کایرین ۹۰۰۰ شانسی برای به چالش کشیدن اسنپدراگون ۸۷۵ دارد ؟

کایرین ۹۰۰۰ شانس مناسبی برای رقابت با اسنپدراگون ۸۷۵ دارد. با این حال به احتمال زیاد یک قدم عقب تر از آن خواهد بود. به دلیل تحریم هواوی، تعداد کایرین ۹۰۰۰ زیاد نیست. و تا زمان فروش اسنپدراگون ۸۷۵ در سال ۲۰۲۱، ممکن است هواوی نتواند بسیاری از گوشی های خود با تراشه کایرین ۹۰۰۰ را بفروشد. فاصله عملکرد بین کایرین ۹۰۰۰ و اسنپدراگون ۸۷۵ تاثیری در تجربه کاربر ندارد. و کایرین ۹۰۰۰ ار نظر فروش عملکرد بدی نخواهد داشت. البته یک احتمال خوش بینانه در انتخابات ایالات متحده وجود دارد که ممکن است چند مورد را تغییر دهد.

پارامتر های کایرین ۹۰۰۰

کایرین ۹۰۰۰ از یک طراحی هشت هسته ای استفاده و از فرایند ۵ نانومتری بهره مند است. این هسته دارای یک هسته فوق العاده ۳.۱۳ گیگاهرتزی A77، سه هسته بزرگ ۲.۵۴ گیگاهرتزی A7 و چهار هسته با فرکانس ۲.۰۵ گیگاهرتزی بهره می برد. پردازنده گرافیکی کایرین ۹۰۰۰ هم ۲۴ هسته ای Mali-G78 است. NPU با دو هسته بزرگ و یک هسته کوچک طراحی شده است.

برای مقایسه هم لازمه به ذکر است که بالاترین فرکانس اسنپدراگون ۸۶۵ پلاس ۳.۱ گیگاهرتز است. ولی مجموع فرکانس ۸ هسته کمتر از کایرین ۹۰۰۰ است. طبق گفته هواوی، کایرین ۹۰۰۰ تقریبا ۱۵ میلیارد ترانزیستور را با هم ترکیب می کند تا یک پیشرفت عملکرد قابل توجهی را داشته باشد.

همچنین، یو چنگدونگ مدیر عامل هواوی می گوید که عملکرد پردازنده گرافیکی کایرین ۹۰۰۰ بیش از ۵۰ درصد از سایر گوشی های پرچمدار اندرویدی جلوتر است.

از نظر عملکرد کل Master Lu، هواوی میت ۴۰ پرو پلاس به رکورد جدید ۹۰۰K رسیده است و سایر رقبای خود را شکست داده است. و بعد از او ردمی K30s اولترا در رده سوم با نمره کلی ۸۳۰،۰۰۰ امتیاز کمتر از ۷۰،۰۰۰ امیاز با کایرین ۹۰۰۰ فاصله دارد.

جالب اینجاست که به محض دستیابی کایرین ۹۰۰۰ به بهترین عملکرد اندروید، نسل بعدی پرچمدار کوالکام، اسنپدراگون ظهور کرد. مرکز داده های استاد لو شامل یک دستگاه تست مهندسی اسنپدراگون ۸۷۵ بو. عملکرد کلی این دستگاه ۸۹۹۴۰۱ امتیاز بود در حالی که امتیاز کلی پردازنده و پردانده گرافیکی به۶۷۵۴۹۴ امتیاز می رسید.

نتیجه گیری

صرف نظر از اعتقاداتی که داریم، باید منتظر نسخه نهایی اسنپدراگون ۸۷۵ باشیم تا بتوانیم قضاوت قاطعی داشته باشیم. در حالی حاضر، اسنپدراگون ۸۷۵ بسیار بهتر از کایرین ۹۰۰۰ به نظر می رسد. اگر کواکلام دلیلی برای پایین آوردن عملکرد نداشته باشد، ممکن است کایرین ۹۰۰۰ از نظر عملکرد کلی عقب تر باشد. با این حال، در بخش پردازنده گرافیکی این تراشه جلوتر خواهد بود.

___ با سیم پو باش تا از دنیا دور نمونی ___

نظر شما در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی در نظرات منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات نامرتبط با این مطلب خودداری نمایید.

سیم پو از کوکی ها صرفا جهت بهبود بخشیدن تجربه کاربری شما در این وبسایت استفاده خواهد کرد.

باشه ممنون
اطلاعات بیشتر