لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC تا سال ۲۰۲۳ عرضه خواهد شد

شرکت تایوانی TSMC یکی از مطرح ترین برند های تولید کننده تراشه های نیمه هادی در دنیا است که هفته گذشته یک رویداد با عنوان TSMC 2022 برگزار کرد. این شرکت در رویداد برگزار شده جدول زمانی عرضه و معرفی تراشه های جدید خود را مشخص کرد. لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC به همراه لیتوگرافی ۲ نانومتری تا سال ۲۰۲۵ معرفی خواهد شد.

این شرکت، برنامه ریزی خود را برای سال های آینده مشخص کرده و طبق زمانبندی مشخص شده، در سال ۲۰۲۳ از لیتوگرافی ۳ نانومتری و در سال ۲۰۲۵ از لیتوگرافی ۲ نانومتری رونمایی خواهد کرد. این دو فناوری در بخش گرافیکی و پردازش مرکزی پیشرفت خواهند کرد و نسبت به لیتوگرافی ۴ نانومتری، عملکرد بهتری به نمایش خواهند گذاشت.

لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC در پنج کلاس با نام های N3E ،N3P ،N3S و N3X عرضه خواهد شد. طبق گفته ها این فناوری از فرآیند بهبود یافته و عملکرد بالاتری نسبت به فرآیند های قبلی بهره‌مند خواهد شد، همچنین فرآیند ۳ نانومتری تراکم ترانزیستور و ولتاژ افزایش یافته‌ای خواهد داشت.

تمامی کلاس های نام برده، با معماری اختصاصی FINFLEX TSMC ساخته خواهند شد و برای طراحان تراشه های نیمه هادی، این اجازه را خواهد داد که بتوانند عملکرد و مصرف انرژی تراشه ها را بهینه سازی کنند. همچنین قیمت نهایی برای تولید تراشه های ۳ نانومتری، بسیار پایین تر از دیگر فرآیند ها خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید
لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC

بر اساس گزارش AnandTech، اولین برندی که از فرآیند ۳ نانومتری استفاده خواهد کرد، اپل خواهد بود. این شرکت سری تراشه های M را برای مک بوک های خود تولید می‌کند و به احتمال زیاد تا پایان سال ۲۰۲۴، شاهد استفاده از فرآیند ۳ نانومتری در نسخه های بعدی این تراشه خواهیم بود.

فناوری ۲ نانومتری نیز نسبت به لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC پیشرفت قابل توجهی ارائه خواهد کرد. افزایش سرعت تا ۱۰ الی ۱۵ درصد و ارائه استاندارد های جدید از ویژگی های قابل توجه و جذاب لیتوگرافی ۲ نانومتری خواهد بود. این فناوری کمک زیادی برای افزایش عملکرد در بخش گرافیکی خواهد شد.

با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، تراشه های مبتنی بر فرآیند ۳ نانومتری از ماه های آینده شروع به تولید خواهند شد و از سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ روی محصولات پیاده سازی خواهند شد. اما تراشه های مبتنی بر فرآیند ۲ نانومتری از سال ۲۰۲۵ تولید خواهند شد.

___ با سیم پو باش تا از دنیا دور نمونی ___

منبع gizmochina

نظر شما در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی در نظرات منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات نامرتبط با این مطلب خودداری نمایید.

سیم پو از کوکی ها صرفا جهت بهبود بخشیدن تجربه کاربری شما در این وبسایت استفاده خواهد کرد.

باشه ممنون
اطلاعات بیشتر