سری کارت های گرافیک AMD RADEON RX6000 رونمایی شد

با انتشار سری RXT3000 انویدیا، کارت گرافیک های گیمینگ از نظر عملکرد و قدرت از نقطه عطف تازه ای عبور کردند. از زمان انتشار این سری ما منتظر بودیم تا ببنیم که آیا AMD چه پاسخی با سری Radeon خود به انویدیا خواهد داد. روز موعو فرا رسید و سرانجام سازنده تراشه آمریکایی از سری کارت گرافیک های گیمینگ Radeon RX6000 خود رونمایی کرد.

همانطور که انتظار هم می رفت، سری Radeon RX6000 به لطف معماری ۷ نانومتری RDNA 2، فناوری پیشرفته و کم مصرفی را به ارمغان می آورند. کارت های گرافیک جدید این شرکت می توانند تا ۲ برابر عملکرد بهتری نسبت به نسل قبلی کارت های گرافیک پرچمدار AMD را ارائه دهند. آنها همچنین پشتیبانی یکپارچه از نام تجاری DirectX 12 Ultimate API را ارائه می دهند. کارت های گرافیک جدید در ماه نوامبر در دسترس خواهند بود.

RX 6800 XT – یک فناوری برجسته برای تجربه نهایت بازی

Radeon RX 6800 XT با قیمت ۶۴۹ دلاری منتشر شده است. در بخش عملکرد این کارت گرافیک ۷۲ واحد محاسباتی و ۱۶ گیگابایتی حافظه رم DDR6 را روی یک باس پهن ۲۵۶ بیتی به ارمغان می آورد. کارت گرافیک جدید می تواند تا ۲۰۱۵ مگاهرتز زیر بار کلاک شود و در شرایط ایده آل گاهی برای مدت زمان کوتاه تا مرز ۲۲۵۰۰ مگاهرتزی هم می رسد. AMD می گوید که این کارت در کل ۳۰۰ وات انرژی را مصرف می کند.

RX 6800 XT همچنین کش ۱۲۸ مگابایتی را به همراه دارد. این فناوری که توسط َAMD تجاری شد اساسا یک کش با سرعت بالا و دارای تراکم بالا و مبتنی بر کش Zen L3است. کش جدید برای به حداقل رساندن تگناهای DRAM، کاهش تاخیر و مصرف برق ساخته شده است. همچنین به بهینه سازی و رزولوشن های ۴K و ۱۴۴۰ پیکسل هم کمک خواهد کردو در ترکیب VRAM، خود AMD اظهار داشت که اینفینیتی کش پهنای باد ۲.۱ برابری از یک حافظه رم DDR6 با عرض ۳۸۴ بیتی را ارائه می دهد.

AMD RADEON RX 6800

این شرکت برای مقایسه عملکرد ۶۸۰۰ XT با RTX3080 انویدیا چند کارت گرافیک را رونمایی کرد. البته نمی توان این نتایج را به عنوان یک حقیقت انکارناپذیر در نظر گرفت. برای اطلاع بیشتر از عملکرد باید منتظر معیار های واقعی ارائه شده توسط کاربران باشیم.

RADEON RX 6800

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید

این شرکت همچنین RADEON RX 6800 را با قیمت ۵۷۹ دلاری به عنوان یک پیشنهاد ارزان قیمت تر رونمایی کرد. گرچه این یک گزینه ارزان قیمت است اما در مقایسه با RX 6800 XT افت زیادی ندارد. تفاوت عمده این دو مربوط به CU است که به دلیل غیرفعال شدن یکی از موتور های سایه بان، به ۶۰ کاهش یافته است.

علاوه بر این، کلاک گیم هم به ۱۸۱۵ کاهش یافته است. اوج سرعت کلاک ۲۱۰۵ مگاهرتز است. جدا از این تفاوت ها، کاربران همچنان رم ۱۶ گیگابایتی ۱۶ گیگابیت بر ثانیه DDR6 و کش ۱۲۸ مگابایتی را دریافت می کنند. قدرت برد آن هم به ۲۵۰ وات کاهش یافته است.

RADEON RX 6900 XT

شاخ ترین این جمع RADEON RX 6900 XT است که می توان آن را کارت مورد علاقه گیمر ها بنامیم. این کارت گرافیک ۸۰ واحد محاسباتی را به ارمغان می آورد.

AMD RADEON RX 6900

علامت سوال بزرگ اینجاست که قیمت آن ۹۹۹ دلاراست و تقریبا عملکرد مشابه با RTX 3090 انویدیا که دارای قیمت ۱۴۹۹ دلاری است را ارائه می دهد. طبق نمودار ارائه شده توسط AMD، حتی در بعضی جا ها از رقیب خود یعنی انویدیا RTX 3090 هم پیشی می گیرد.

در دسترس بودن

RX 6800 و RX 6800 XT به ترتیب با قیمت ۵۷۹ دلار و ۶۵۹ دلار از ۱۸ نوامبر در دسترس خواهند بود. گفته می شود RX 6900 XT هم از ۸ دسامبر با قیمت ۹۹۹ دلار در دسترس خواهد بود.گفته می شود AMD هم در آینده همکاری خود را با ASRock، ایسوس، گیگابایت MSI، SAPPHIRE و XFX ادامه خواهد داد.

___ با سیم پو باش تا از دنیا دور نمونی ___

منبع AMD

نظر شما در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی در نظرات منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات نامرتبط با این مطلب خودداری نمایید.

1 نظر
  1. عبدالله میگه

    این کارت گرافیک چیز خوبیه

سیم پو از کوکی ها صرفا جهت بهبود بخشیدن تجربه کاربری شما در این وبسایت استفاده خواهد کرد.

باشه ممنون
اطلاعات بیشتر