کاوشگر ناسا به مریخ رسید:دسترسی کامل به منابع

کاوشگر ناسا به مریخ رسید:دسترسی کامل به منابع

تصاویر قبلی از کانالهای بزرگ در مریخ و ویژگیهای غول مانند موج در سطح آن موسوم به “megaripples” نشان می دهد که این سیاره در گذشته از سیل فاجعه بار رنج برده است. اکنون ، تیمی از دانشمندان با استفاده از داده های جمع آوری شده توسط مریخ نورد کنجکاوی ، ثابت کرده اند که مگا سیلاب حدود ۴ میلیارد سال پیش دهانه گیل را فرا گرفته است.

آلبرتو جی فیرن ، یکی از نویسندگان مقاله منتشر شده توسط Nature ، گفت: “ما برای اولین بار مگا سیلاب ها را با استفاده از داده های رسوبی دقیق که توسط مریخ نورد کنجکاوی مشاهده شده شناسایی کردیم.” “سپرده هایی که توسط megafloods به جا مانده بود قبلاً با داده های مدارگیر شناسایی نشده بودند.”

این تیم متشکل از دانشمندان دانشگاه ایالتی جکسون ، کرنل ، آزمایشگاه پیشرانش جت و دانشگاه هاوایی از تصاویر گرفته شده توسط تصاویر لنز دستی مریخ و دوربین های Mastcam در مریخ نورد کنجکاوی برای مشاهده سنگ ها و مواد معدنی در دهانه گیل استفاده کردند. آنچه که آنها یافتند رسوباتی بود که آنها تشخیص دادند توسط سیل عظیم غول پیکری که پس از کوه اتفاق افتاد ، رسوب کرده است. شارپ و دهانه گیل ابتدا تشکیل شدند.

آنها بر این باورند که سیل در اثر برخورد بسیار زیاد شهاب سنگی ایجاد شده است که باعث تولید گرمای کافی برای ذوب شدن مقدار زیادی یخ در کره زمین می شود.

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید
کاوشگر ناسا به مریخ رسید

کاوشگر ناسا به مریخ رسید

در این رویداد دی اکسید کربن و متان آزاد شد که با بخار آب ترکیب شده و برای مدت کوتاهی آب و هوایی گرم و مرطوب را تشکیل می دهد. این امر منجر به باران های سیل آسا در سراسر کره زمین ، و آبهایی (همراه با رسوبات) که از کوه لغزیدند. شارپ دهانه گیل را آب گرفت. بنابراین ، این دقیقاً به چه معناست؟

همانطور که به احتمال زیاد می دانید ، وجود آب می تواند به معنای وجود حیات باشد. به همین دلیل ناسا و دیگر آژانس های فضایی سعی کرده اند شواهدی از آب موجود در اجرام آسمانی دیگر در منظومه شمسی ما پیدا کنند. فیرن توضیح داد: “این سیاره شرایط لازم برای حمایت از حضور آب مایع در سطح را دارد – و روی زمین ، جایی که آب وجود دارد ، وجود دارد.” اکنون وظیفه مریخ نورد Perseverance است که پس از فرود در سطح مریخ در فوریه ۲۰۲۱ ، شواهدی از زندگی باستان در همسایه سیاره ما پیدا می کند.

___ با سیم پو باش تا از دنیا دور نمونی ___

مشاهده تمامی اخبار و حواشی نمایشگاه CES 2021

نظر شما در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی در نظرات منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات نامرتبط با این مطلب خودداری نمایید.

سیم پو از کوکی ها صرفا جهت بهبود بخشیدن تجربه کاربری شما در این وبسایت استفاده خواهد کرد.

باشه ممنون
اطلاعات بیشتر