محققان ESA گیاهی ساختند که می تواند اکسیژن را از ماه استخراج کند

محققان ESA گیاهی ساختند که می تواند اکسیژن را از ماه استخراج کند

دانشمند اروپایی امیدوار است که آنها بتوانند برای یک ماموریت طولانی مدت پایدار، یک گیاه اکسیژن به ماه بفرستند. این مرکز گردو غبار ماه را به اکسیژن قابل تنفس برای مهاجران تبدیل می کند. این ماموریت هنوز کاملا دور بوده است، اما این تیم امیدوار است تا اواسط این دهه، نمایش قابل قبولی داشته باشد.

محققان آژانس فضایی اروپا استخراج اکسیژن از گرد و غبار شبیه سازی شده ماه را آغاز کرده اند. یک کارخانه احیای در مرکز تحقیقات و فناوری فضایی اروپا در هلند ساخته شده است که می تواند اکسیژن را از سنگ قمری یا سنگ های موجود در سیاره ماه خارج کرده و مهار کند. این فرایند ترکیبی از آلیاژ های فلزی را در خود جای می دهد، که ممکن است بازیافت شوند.

ESA پیش بینی می کند که اکسیژن و فرآورده های جانبی با قیمانده توسط شهر نشین قمری برای هوا و سوخت موشک قابل تنفس استفاده شود.

گیاه که اکسیژن را در ماه استخراج می کند

بت لوماکس، محقق برجسته دانشگاه گلاسگو، می گوید: داشتن امکانات ما به ما امکان می دهد تا روی تولید اکسیژن تمرکز کنیم و آن را با طیف سنج جرمی اندازه گیری کنیم زیرا از دستگاه شبیه ساز رگولیت استخراج می شود. به دست آوردن اکسیژن از منابع یافت شده در ماه، بدیهی است برای مهاجران آینده قمری، هم برای تنفس و هم در تولید محلی سوخت موشکی، بسیار مفید خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید

در حالی که محققان در حال حاضر به دلیل نادر بودن نمونه های واقعی از رگولیت شبیه سازی شده استفاده می کنند، آزمایشات با مقادیر کمی از گرد و غار ماه بازگشت نشان می دهد که از حدود ۴۰ الی ۴۵ درصد اکسیژن ساخته شده است. در حقیقت فراوان ترین عنصر ماده است، اما از نظر شیمیایی به اکسید ها محدود است.

روش استخراج با نام الکترولیز نمک مذاب را برای شکستن پیوند های اکسید گرم می کند. رگولیت در ظرفی با نمک کلرید مذاب قرار می گیرد که به عنوان یک الکترولیت عمل می کند. سپس تا ۹۵۰ درجه سانتیگراد گرم می شود . در این دما گرد غبار جامد باقی می ماند. سپس جریان الکتریکی از طریق آن حریان می یابد و در یک آند جمع می شود، از هم جدا می کند.

گیاه که اکسیژن را در ماه استخراج می کند

روش جدید نیست. این فلز توسط فلز و آلیاژی مستقر در انگلیس ساخته شده است. با این حال، در این ظرفیت اکسیژن یک محصول ناخواسته بود که به جای جمع آوری آزاد می شود. در این مثال، آلیاژ های فرآورده های جانبی هستند، اما الکساندر موریس، پژوهشگر ESA گفت که آنها همچنین علاقه مندند که چه کاری با فلزات انجام دهند.

موریس گفت: فرایند تولید لکه های فلزات مختلف را پشت سر می گذارد. و این یک تحقیق مفید دیگر است، تا ببینیم مفید ترین آلیاژ های تولید شده از آنها چیست و چه نوع برنامه هایی را می توان برای آنها استفاده کرد.

گیاه برداشت کننده فعلی که داریم درباره اش حرف می زنیم اکسیژن را به عنوان اگزوز CO2 بیرون می کشد، اما آنها قصد دارند تا آن را برای ذخیره عنصر تغییر دهند. ESA سرانجام می خواهد یک نسخه را به ماه منتقل کند. این تیم باید دمو این گیاه را بیت سالهای ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ آماده داشته باشد.

___ با سیم پو باش تا از دنیا دور نمونی ___

نظر شما در مورد این مطلب چیه

آدرس ایمیل شما بصورت عمومی در نظرات منتشر نخواهد شد.

لطفا از ارسال نظرات نامرتبط با این مطلب خودداری نمایید.

سیم پو از کوکی ها صرفا جهت بهبود بخشیدن تجربه کاربری شما در این وبسایت استفاده خواهد کرد.

باشه ممنون
اطلاعات بیشتر